Imieniny

Data: 17 Luty 2019    |    Imieniny: Zbigniew, Julian, Łukasz

PostHeaderIcon Kolorowi sadownicy realizują projekt „Tradycyjny sad”.

Grupa uczniów z klasy VII realizuje ogólnopolski  projekt  pt.: „Tradycyjny sad". Opiekunem uczniów jest p. Justyna Nizgorska.

Mamy do wykonania wiele zadań. Obecnie budujemy zespół i zgłębiamy treści dotyczące starych odmian jabłoni.

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony na FBJ

Sady tradycyjne są coraz większą rzadkością. Obecnie trwają prace w różnych ośrodkach naukowych, w tym w ogrodach botanicznych, arboretach, nadleśnictwach, w parkach krajobrazowych, również prowadzone przez stowarzyszenia i fundacje oraz przez osoby prywatne, nad zgromadzeniem kolekcji historycznych odmian drzew i krzewów owocowych,  w celu uchronienia lokalnych odmian (różnorodności odmianowej) przed wyginięciem, zniszczeniem i zapomnieniem. Ciągła dostępność owoców tych samych nowoczesnych odmian roślin sadowniczych powoduje, że znikają historyczne, wartościowe odmiany na danym terenie.

W ostatnich latach panował trend aby również w ogrodach przydomowych i działkowych, nie tylko w sadach przemysłowych, sadzić nowe, głównie deserowe i corocznie plonujące odmiany drzew owocowych, wytworzone do nowoczesnych technik uprawy. Otóż drzewa szczepione na podkładkach karłowych okazały się być znacznie mniej żywotne i bardziej wrażliwe na choroby i szkodniki. Aby zdrowo rosły i obficie plonowały, wymagają silnego nawożenia oraz przeprowadzania szeregu chemicznych zabiegów ochronnych. Obecnie więcej osób zwraca uwagę na możliwość uzyskania z własnej działki owoców bez użycia sztucznych nawozów i środków ochrony roślin. Wpisuje się to w trend powrotu ku ekologii i naturalnym metodom uprawy, szczególnie w ogrodnictwie amatorskim.

Historyczne (stare) odmiany drzew owocowych warte są zachowania choćby z  tego względu, że posiadają naturalną odporność na mróz, choroby i szkodniki.

(źródło: http://www.tradycyjnysad.pl/)


 
Projekty i akcje
Licznik odwiedzin