Imieniny

Data: 18 Październik 2019    |    Imieniny: Piotra, Michała, Ziemowita

Co to jest DBI

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) - realizatorów unijnego programu „Safer Internet".

DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online. Więcej szczegółów odnośnie DBI na stronie (źródło: http://www.saferinternet.pl).

Sprawozdanie z ochodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2018

6. lutego, w całej Europie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane były pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci". Koordynatorem przedsięwzięcia był pan Zbigniew Osmański.

Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do ogólnopolskiej akcji Dnia Bezpiecznego Internetu, w celu podwyższenia poziomu wiedzy i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W ramach przedsięwzięcia DBI w lutym w naszej szkole przeprowadzono szereg inicjatyw, które  przedstawiały najważniejsze kwestie dotyczące tematyki bezpiecznego korzystania z Internetu.  Uczniowie zostali zapoznani z materiałami na temat bezpieczeństwa w Internecie, z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet, z zasadami, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie oraz z konsekwencjami prawnymi niewłaściwego użytkowania Internetu, a także gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym, podkreślono, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

Działaniami objęte były wszystkie klasy od pierwszej do siódmej.  W każdej klasie zostały przeprowadzone pogadanki oraz każda klasa przygotowała stosowne gazetki. Dzieci z klas I-III wykonały efektowne  prace plastyczne, z których wybrano i wyróżniono najciekawsze, są to  prace następujących uczniów: I miejsce Wiktor Wilkowski , II miejsce  Oliwia Stubecka i III miejsce Roksana Kowalska. Prace zostały umieszczone na gazetce ściennej. Klasa siódma przygotowała prezentacje multimedialne promujące zasady bezpiecznego internetu . Jedna z nich została przedstawiona przez uczennicę klasy siódmej Dorotę Figurską. Poza tym uczniowie klas IV-VII brali udział w konkursie w którym zaprezentowali wiedzę na temat bezpieczeństwa w internecie. Najwyższy poziom zaprezentowali: I miejsce Nikola Styborska, II miejsce Aleksandra Auda i III miejsce Dorota Figurska. Na koniec uczniowie zaprezentowali spektakl o zagrożeniach w internecie przygotowany pod opieką pani Ewy Leśniewskiej. Działania podsumowano podczas apelu na którym wręczono okolicznościowe nagrody. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

Sprawozdanie z obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2017

7. lutego, w całej Europie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane były pod hasłem „Razem zmieniamy  Internet na lepsze". Koordynatorem przedsięwzięcia był pan Zbigniew Osmański.

Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji, w celu podwyższenia poziomu wiedzy i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W ramach przedsięwzięcia DBI w lutym w naszej szkole przeprowadzono szereg inicjatyw, które  przedstawiały najważniejsze kwestie dotyczące tematyki bezpiecznego korzystania z Internetu.  Uczniowie zostali zapoznani z materiałami na temat bezpieczeństwa w Internecie, z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet, z zasadami, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie oraz z konsekwencjami prawnymi niewłaściwego użytkowania Internetu, a także gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym, podkreślono, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

Działaniami objęte były wszystkie klasy od pierwszej do szóstej. W każdej klasie zostały przeprowadzone pogadanki oraz każda klasa przygotowała stosowne gazetki. Dzieci z klas I-III wykonały efektowne  prace plastyczne, z których wybrano i wyróżniono najciekawsze, są to  prace: Karoliny Dobuckiej kl. III, Marysi Gruźlewskiej kl. II i Karoliny Cieszewskiej kl. II. Prace zostały umieszczone na gazetce ściennej. Klasy IV-VI przygotowały prezentacje multimedialne promujące strony internetowe: Necio oraz Seiciaki. Poza tym po raz pierwszy kl. IV-VI brały udział w konkursie w którym zaprezentowały wiedzę na temat bezpieczeństwa w internecie. Najwyższy poziom zaprezentowali: Klaudia Stumska kl. V, Roksana Cegielska kl. IV i Roksana Różankowska kl. VI. Działania podsumowano podczas apelu na którym wręczono okolicznościowe nagrody.

 

Sprawozdanie z obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2016

9. lutego, w całej Europie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane były pod hasłem „Lepszy internet zależy od Ciebie!". Koordynatorem przedsięwzięcia był pan Zbigniew Osmański.

Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji, w celu podwyższenia poziomu wiedzy i propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W ramach przedsięwzięcia DBI w lutym w naszej szkole przeprowadzono szereg inicjatyw, które  przedstawiały najważniejsze kwestie dotyczące tematyki bezpiecznego korzystania z Internetu.  Uczniowie zostali zapoznani z materiałami na temat bezpieczeństwa w Internecie, z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet, z zasadami, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie oraz z konsekwencjami prawnymi niewłaściwego użytkowania Internetu, a także gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym, podkreślono, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta.

Działaniami objęte były wszystkie klasy od pierwszej do szóstej.  W każdej klasie zostały przeprowadzone pogadanki oraz każda klasa przygotowała stosowne gazetki. Dzieci z klas I-IV wykonały efektowne  prace plastyczne, z których wybrano i wyróżniono najciekawsze, są to  prace: Zuzanny Kamińskiej kl. I, Patrycji Margalskiej kl. I, Adriana Zwolińskiego kl. I, Wiktora Wilkowskiego kl. I, Przemysława Margalskiego kl. I, Aleksandry Audy kl. III, Kacpra Puwalskiego kl. IV, Kamila Rogowskiego kl. IV i Nikoli Rydzińskiej kl. IV. Prace zostały umieszczone na gazetce ściennej.

Klasy IV-VI przygotowały prezentacje multimedialne, spośród których wyróżniono prezentacje: Klaudii Stumskiej kl. IV, Macieja Płotki kl. IV, Doroty Figurskiej kl. V, Moniki Gronowskiej kl. V, Wojciecha Gruźlewskiego kl. V, Izabeli Bielskiej kl. VI, Cezarego Domzalskiego kl. VI, Kacpra Krajewskiego kl. VI i Mateusza Lendziona kl. VI. Prezentacje zostały zaprezentowane przez autorów na forum klasy. Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

 

Sprawozdanie z obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2015

10. lutego, w całej Europie obchodzony był Dzień Bezpiecznego Internetu, zainicjowany przez Komisję Europejską w 2004 roku. Wszystkie działania podejmowane w ramach DBI realizowane były pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet".

Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do tej ogólnopolskiej akcji, ponieważ podwyższenie poziomu wiedzy i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych,  jest dla nas bardzo ważne. W ramach przedsięwzięcia DBI w lutym w naszej szkole przeprowadzono szereg inicjatyw, które  przedstawiały najważniejsze kwestie dotyczące tematyki ochrony danych i bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci.  Uczniowie zostali zapoznani z materiałami na temat bezpieczeństwa w Internecie, z możliwościami i zagrożeniami, jakie daje Internet, z zasadami, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie oraz z konsekwencjami prawnymi niewłaściwego użytkowania Internetu, a także gdzie uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Przekazano zasady kulturalnego zachowania w Internecie. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób każdy internauta może przyczynić się do tego, że Internet będzie miejscem bezpiecznym i pozytywnym, podkreślono, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta. Zwrócono również szczególną uwagę na potencjał sieci, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również, jako formę twórczej rozrywki. Działaniami objęte były wszystkie klasy od pierwszej do szóstej. Ponadto, dzieci z klas I-III wykonały efektowne  prace plastyczne, z których wybrano i wyróżniono najciekawsze, jest to  praca: Darii Meżykowskiej kl. I, Oliwii Rydzińskiej kl. I, Karoliny Dobuckiej kl. I, Wiktora Zielińskiego kl. II, Bartka Szelągowskiego kl. II, Aleksandry Audy kl. II, Rafała Kowalskiego kl. II i Klaudii Stumskiej kl. III. Prace zostały umieszczone na gazetce ściennej w szkolnej pracowni komputerowej.

Klasy IV-VI przygotowały prezentacje multimedialne, spośród których wyróżniono prezentację: Doroty Figurskiej kl. IV, Moniki Gronowskiej kl. IV, Wojciecha Gruźlewskiego kl. IV, Moniki Dembek kl. V, Kingi Płotki kl. VI. Prezentacje zostały zaprezentowane przez autorów na forum klasy.

Prezentacje multimedialne

Dorota Figurska                           Monika Gronowska                         Wojciech Gruźlewski

Monika Dembek                           Kinga Płotka

Na witrynie szkolnej umieszczono link do publikacji pt. "Jak bezpiecznie zwiedzać cyfrowy świat", przedstawiającą najważniejsze kwestie dotyczące tematyki ochrony danych i bezpiecznego korzystania z Internetu przez dzieci, przygotowaną przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, które objęło honorowym patronatem obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2015, a także ulotkę skierowaną do rodziców pt. „Zadbaj o bezpieczeństwo swojego dziecka w sieci".

W naszej szkole systematycznie propagujemy działania na rzecz bezpiecznego korzystania z Internetu. W ciągu roku szkolnego w czasie każdych zajęć prowadzonych w pracowni komputerowej, kształtowane są postawy i zachowania właściwego wykorzystania Internetu. Na wszystkich komputerach, z których korzystają uczniowie jest zainstalowany program ,,Opiekun ucznia" filtrujący niepożądane treści.

Koordynatorem zadań związanych z realizacją szkolnego Dnia Bezpiecznego Internetu był koordynator Cyfrowej Szkoły, nauczyciel informatyki - Zbigniew Osmański. Galeria foto

 

Sprawozdanie z obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2014

11. lutego 2014r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet". W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła włączyła się w obchody DBI. Działania związane z bezpieczeństwem w sieci zaplanowane zostały od 10 lutego do 26 lutego i obejmowały całą społeczność uczniowską. W ramach akcji podjęto szereg działań mających na celu uświadomienie uczniom, jakie są zalety i wady Internetu.

Na holu szkolnym pojawiła się gazetka tematyczna będąca zwiastunem akcji i przedstawiająca najważniejsze zasady korzystania z sieci.

11. lutego odbył się apel, na który przybyli wszyscy uczniowie szkoły. Pani dyrektor Anna Błaszkowska poinformowała uczniów o obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu w szkole i zachęciła wszystkich do obejrzenia prezentacji multimedialnej pt. „Zasady bezpieczeństwa w wirtualnym świecie" przygotowanej przez nauczyciela informatyki- pana Zbigniewa Osmańskiego. Dzięki niej uczniowie utrwalili zasady bezpiecznego dostępu i korzystania z zasobów internetowych. Obejrzeli również kreskówkę z serii „Owce w Sieci".

Celem kreskówek "Owce w Sieci" jest edukacja na temat zagrożeń związanych z korzystaniem przez dzieci z Internetu, telefonów komórkowych i innych nowych technologii. Założeniem autorów było, by cykl kreskówek dla najmłodszych internautów stał się okazją do nauki, młodzieży pokazał ich internetowe zachowania w krzywym zwierciadle, a dla dorosłych - był rozrywką, ale i przyczynkiem do refleksji.

Kreskówki odwołują się do klasycznej opowieści o walce dobra ze złem. Występują w nich postacie archetypowe: mądry Baca, naiwny Jasiek, dzielny Gajowy, niewinne owce i barany oraz złe wilki. Kreskówki odwołują się do motywów ludowych - akcja rozgrywa się w szałasie na hali, bohaterowie przytaczają tradycyjne porzekadła, posługują się gwarą. Opowieści odzwierciedlają jednak współczesną kulturę dziecięcą i młodzieżową, obecny styl życia. Zakończenie każdej bajki zawiera morał, mówiący jak uniknąć zagrożeń (źródło: http://fdn.pl/owce-w-sieci/).

W ramach akcji przeprowadzono cykl zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży o bezpiecznym korzystaniu z Internetu w oparciu o scenariusze DBI. W klasach I - III wykorzystano materiały edukacyjne „Owce w sieci", w klasach IV - VI: „3...2...1... Internet!", „Gdzie jest Mimi?", „Lekcja bezpieczeństwa". Uczniowie dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, poznali specyfikę cyberprzemocy oraz metody rozwiązywania sytuacji z nią związanych. Zapoznani zostali z zasadami dobrego wychowania w sieci, tzw. netykietą. W trosce o bezpieczeństwo korzystania z Internetu nauczyciele poinformowali uczniów o adresach stron internetowych, na których można szukać informacji lub pomocy w razie niebezpiecznych sytuacji. Tematyka poruszona na zajęciach wzbudziła zainteresowanie uczniów, gdyż  z zaangażowaniem prowadzili dyskusje, dzielili się swoimi doświadczeniami i wyciągali wnioski.

Oprócz tych działań zorganizowano konkurs plastyczny pt. „Bezpieczny Internet". Patronat nad nim objął opiekun Samorządu Szkolnego- pani Marlena Kłosowska. W konkursie uczestniczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły. W klasach I - III dzieci indywidualnie wykonywały rysunek, zaś w klasach IV - VI pracowały w grupach nad plakatem.

Spośród 35 prac (26 rysunków i 9 plakatów) nagrodzono po trzy najciekawsze w każdej kategorii wiekowej.

W kategorii uczniów klas I - III :

-  I miejsce ex aequo zajęli: Wojtek Gruźlewski - kl. III i Nikola Rydzińska- kl. II,

-  II miejsce, również ex aequo Klaudia Stumska- kl. II i Natalia Wiśniewska- kl. III, zaś na III miejscu znalazła się praca Julii Rydzińskiej z klasy III.

W kategorii uczniów starszych:

-  I miejsce zajął plakat autorstwa uczniów kl. VI: Artura Sznarkowskiego, Zuzanny Auda, Kamila Lendziona i Weroniki Filipowicz,

-  II miejsce przypadło również uczniom kl. VI: Ernestowi Kroll, Erykowi Kroll i Michałowi Wiśniewskiemu,

-  III miejsce ex aequo dwa plakaty: plakat uczniów kl. IV- Julii Jadłowskiej, Szymona Auda, Mateusza Lendziona i Kacpra Krajewskiego oraz plakat grupy uczniów z kl. VI- Elżbiety Świniarskiej, Moniki Dobuckiej i Pawła Sosnowskiego.

Każdego ucznia, którego praca została wyróżniona, nagrodzono słodkim upominkiem. Zwycięskie prace zamieszczono na gazetce szkolnej oraz stronie internetowej szkoły.

Jesteśmy przekonani, że w wyniku podjętych działań pokazaliśmy młodym uczniom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Mamy nadzieję, że dzięki temu nasi uczniowie unikną wielu niebezpieczeństw związanych z Internetem. Poprzez aktywny udział w różnorodnych zajęciach skłoniliśmy młodych internautów do refleksji nad wieloma sprawami związanymi z korzystaniem z Internetu. Wierzymy, że nasi uczniowie będą rozważnie surfować po zawiłych „nitkach" internetowej pajęczyny.

Dzień Bezpiecznego Internetu na pewno na stałe wpisze się w kalendarz naszych imprez szkolnych Galeria foto

Korzystaj w sposób bezpieczny z aplikacji na smartfonie: Aplikacje mobilne-szare komórki Twojej komórki FDN_aplikacje-mobilne.pdf

Dowiedz się czym jest cyberprzemoc http://helpline.org.pl/dowiedz-sie/2-cyberprzemoc

 

 
Projekty i akcje
Licznik odwiedzin