Imieniny

Data: 20 Wrzesień 2019    |    Imieniny: Renata, Filipina, Eustachy

PostHeaderIcon Logopeda

mgr Magda Wiśniewska

Kim jest logopeda

To terapeuta zajmujący się: pomocą dla dzieci, młodzieży a nawet dorosłych z takimi zaburzeniami mowy, jak np. seplenienie, rotacyzm, jąkanie, terapią dzieci z niedosłuchem, rozszczepem i upośledzeniami w różnym stopniu. Zadaniem logopedy szkolnego jest zapobieganie zaburzeniom mowy (profilaktyka), rozpoznanie (diagnoza) oraz usuwanie wad wymowy w trakcie terapii logopedycznej.

poniedziałek 8.00- 14.55

wtorek 8.00 - 12.15

środa 8.00 - 12.00

czwartek 8.30 - 15.45

piątek 8.00 - 11.15

W środy w godz. 11.00 - 12.00 - dużur dla rodziców i uczniów

 

Zadania logopedy

Logopeda w Szkole Podstawowej zajmuje się głównie diagnozą i terapią mowy u dzieci. Przeprowadzane są badania przesiewowe mowy w klasach I-III oraz Oddziale Przedszkolnym w celu wytypowania dzieci u których konieczne będzie prowadzenie terapii logopedycznej. Dzieci z Punktu Przedszkolnego objęte sa grupowymi zajęciami z profilaktyki logopedycznej. Według zgłaszanego zapotrzebowania, prowadzone są  porady i konsultacje dla rodziców dzieci objętych zajęciami.

Zasady pracy

Terapia logopedyczna rozpoczyna się przeprowadzeniem diagnozy logopedycznej, przy użyciu kwestionariusza do badania mowy autorstwa G.Demel. Badanie to jest podstawą do dalszej pracy terapeutycznej według opracowanego planu pracy. W każdym momencie terapii, istnieje możliwość wglądu do diagnozy. Informacja dotycząca terminu w jakim będą się odbywać zajęcia zostaje przekazana w formie pisemnej.

Obowiązki

Każde dziecko zakwalifikowane do terapii zobowiązane jest przynosić zeszyt, w którym umieszczane będą ćwiczenia logopedyczne wykonywane na zajęciach oraz zadania które należy wykonać w domu. Obowiązkiem logopedy, jest rzetelne wypełnianie zadań założonych do realizacji w planie pracy, oraz dołożenie wszelkich starań, aby terapia mowy przynosiła wymierne korzyści, jednak niezbędnym elementem terapii jest czynne włączenie się opiekunów w terapię - codzienne systematyczne utrwalanie wywołanego materiału jest elementem niezbędnym do osiągnięcia sukcesu przez ucznia.

Logopedia w internecie

Folder dla rodziców.

Jak motywować dzieci do utrwalania prawidłowej wymowy w domu?

 

 

 
Projekty i akcje
Licznik odwiedzin