Imieniny

Data: 18 Październik 2019    |    Imieniny: Piotra, Michała, Ziemowita

PostHeaderIcon Orzeł Biały-patronem naszej szkoły

 

„Leć orle biały nad polską ziemię

Chroń twemi skrzydłami prastare plemię

I ponad szare Giewontu skały

I ponad Bałtyk leć orle biały"

 

(Leon Szuman „Leć orle biały"- fr. wiersza)

 

W życiu każdej społeczności szkolnej są momenty szczególne, które ze względu na swój podniosły i przełomowy charakter wpływają na sposób funkcjonowania placówki. Takim wydarzeniem dla uczniów Szkoły Podstawowej w Brzoziu Lubawskim, pracowników i całej społeczności lokalnej była uroczystość nadania szkole imienia Orła Białego oraz poświęcenia i przekazania sztandaru. Miała ona miejsce 10 listopada 2007 roku, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości.

Nie bez powodu wybraliśmy tę właśnie datę. Jest to czas, w którym szczególnie pochylamy się nad naszą historią i oddajemy hołd tym wszystkim, którzy poświęcili swe życie dla Ojczyzny. Patron, którego imię obraliśmy, zobowiązuje. Jest to symbol siły, niezależności i męstwa. Jego obraz stał się godłem Polski. Nasi królowie i późniejsi rządzący wręczali ordery i odznaczenia ludziom za ich wybitne zasługi, wykorzystując wizerunek tego pięknego ptaka. Na przestrzeni wieków portret Orła Białego wielokrotnie ulegał przeobrażeniom. Dodawano lub zdejmowano mu koronę, przedstawiano z opuszczonymi lub rozpostartymi skrzydłami. Było to odzwierciedleniem sytuacji naszego państwa, które przeżywało wzloty i upadki, a także okresy zniewolenia. Pomimo to Orzeł Biały pozostał niekwestionowanym symbolem państwa polskiego.

Wybierając Orła Białego patronem naszej szkoły, postawiliśmy na patriotyzm. Pragniemy, aby nasza młodzież w przyszłości włączyła się w dzieło budowania silnego, niezależnego państwa, w którym liczy się rzetelna praca, praworządność, tolerancja, moralność, duma z własnych osiągnięć i osiągnięć swoich przodków. Orzeł Biały niech stanie się dla naszych uczniów przykładem, inspiracją, aby odważyli się tak wysoko wzbijać w swoich dążeniach, jak ten dumny, wolny ptak. A słowa kardynała Stefana Wyszyńskiego:

„Musicie ducha hartować i wznosić, aby móc jak orły przelatywać nad granicami w przyszłość naszej Ojczyzny. Będziecie wtedy mogli jak orły przebić się przez wszystkie dziejowe przełomy, wichry i burze, nie dając się spętać żadną niewolą"

niech będą dla naszej społeczności szkolnej uniwersalną wskazówką, co robić, by właściwą drogą zmierzać ku przyszłości, by się rozwijać, by nie stać w miejscu, ale szukać zawsze tego, co dobre i piękne.

 
Projekty i akcje
Licznik odwiedzin